top of page

Tatil Sonrası Sendromuna Mı Yakalandınız?

Bayramın bitişiyle birlikte tatil sonrası sendromu dediğimiz durum kendini gösterir.


Tatilin ardından eski düzeninize döndüğünüzde eğer baş ağrısı, eklem ağrısı, uykusuzluk, sindirim problemleri, odaklanma problemleri yaşıyorsanız, tatil sonrası sendromuna yakalanmış olabilirsiniz!


Tabiki işini veya da iş ortamını (patron, iş arkadaşı ilişkileri gibi) sevmeyen çalışanlarda bu semptomların daha fazla kendini gösterdiği de bir gerçek. Araştırmalar ise tatil sonrası sendromunun tatilden dönen insanların yüzde 50’sinden fazlasında görüldüğünü gösteriyor.

Kendimizi bu sendromdan korumak için ne yapabiliriz?

Öncelikle tatil dönüşü zor olsa da aşırı sorumluluk yüklenmekten kaçınmak gerekiyor. Mesela işe başlamadan bir gün önce eve dönmek ve işin sorumluluklarına bir gün mesafe koyabilmek adaptasyonu kolaylaştırıyor. Yani, tatilden döndüğünüzde yapılması gereken dağlarca iş mi var? Yavaş yavaş yapmayı deneyin. Evet, üzerine tik atılması gereken onlarca bekleyemeyen iş varken çok zor AMA unutmayın hiçbir şey sizden daha önemli değil!


Bir diğer önerimse kendinizi eve kapamak yerine özellikle bu hafta sosyalleşmeye gayret göstermeniz. Sizinle paralel duygular içinde olan arkadaşlarınızla bu süreci atlatmanız daha kolay olacaktır.


Tatilin verdiği motivasyonla ani ve radikal karar almaktan kaçının. Olumsuz olaylara odaklanmak yerine kendinize biraz süre tanımayı deneyin.


Gerçekten tatilde depoladığınız motivasyonun motivasyonsuzluğuzun ana kaynağı olmasına izin vermeyin. Denge aslında her sorunun cevabı.


Kendinize yıl içinde nefes alma alanları oluşturmayı unutmayın ki bunun gibi uzun tatil dönüşleriniz kabus olmaktan çıksın!


Herkese sendromsuz bir pazartesi diliyorum!


Alara Candan Yağcı


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page