top of page

Yeterli ve Kaliteli Uyku

Uykunun döngüsüne baktığımız zaman, birinci evre uykuya dalma evresidir. Bu evrede, göz ve kas hareketlerimizde azalma başlar ve etraftaki uyarıcılara hala hakimizdir. İkinci evrede göz hareketleri daha da yavaşlamaya başlar. Birinci evrede beyinde yayılmaya başlayan teta hareketleri daha da yayıldığı görülür. Bu evrede kişi uyandırılırsa, uyuduğunu anlamaz. İyi uyumadığını, dinlenmediğini hisseder. Üçüncü evrede uyku artık daha da derinleşmiştir. Delta dalgalarının görülmeye başladığı evredir.


Dördüncü evrede, beynin yaydığı delta dalgaları artmıştır. Bu uyku evresinde kişinin kalp atışları, nefes alışverişi yavaşlar. Uyanmak ise çok güçtür. Kişi uyandırıldığında kendisini çok yorgun hisseder. Bu evre problematik olduğunda, kişide uyurgezerlik veya uyku esnasında konuştuğu gözlemlenebilir.


Son olarak beşinci evreye Rem Uykusu denmektedir. Bu evrede hızlı göz hareketleri gözlemlenir. Nefes alışverişi, kalp atışı da beraberinde arttığı evredir. Geçici paralize haline girilen evrede yine bu evredir. Bu sebepten, halk arasında karabasan olarak adlandırılan durum bu evrede kendini gösterir. Rüya bu evrede görülür. Araştırmalar, REM uykusu sekteye uğrayan kişilerde hafıza problemleri olduğunu göstermiştir. Bu durum REM uykusunun öneminin altını çizer.


Genellikle 10-15 dakika içinde uykuya dalınır. Uyku halindeyken, bu 5 evre döngüler halinde birbirini tekrar eder. Tek bir döngü ortalama 90-120 dakika arası sürer.

Kişi yeterli uyuduğunda hafızası güçlenir, stres seviyesi azalır, bedenen kuvvetlenir ve bağışıklık sistemi güçlenir. İşte tam da bu sebepten kaliteli uyku uyuyabilmek çok önemlidir.

Kaliteli uyku için; gün içinde dinlenebileceğiniz alan yaratmak, egzersiz yapmak (ağırlık kaldırma egzersizlerini akşam 8’den sonra yapmamaya çalışmak), belli bir uyku rutini sağlamak, yağlı yiyeceklerden kaçınmak (aynı zamanda akşam 8’den sonra yemek yememeye çalışmak), ideal oda ısısını ayarlamak (16-19 derece), karanlık bir ortamda uyumak, yatağa girildiğinde uyarıcıları izole etmek (telefonla ilgilenirken uyumaya çalışmamak gibi) en önemli stratejilerdendir.


Alara Candan Yağcı
2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page