top of page

Ailenizde Kaçıncı Çocuk Olarak Doğduğunuz?

Ailenizde kaçıncı çocuk olarak doğduğunuzun karakterinizi de etkilediğini biliyor muydunuz?

Adler’a göre, doğum sıranız kişilik yapımızı oluşturmada önemli bir etken. Adler’ın “Doğum Sırası Teorisine” göre; İlk çocuklar yeni bir kardeş gelene kadar egemenliğini ilan eder. Ebeveynlerin en deneyimsiz olduğu çocuklar ilk çocuklardır. Bu sebeple, daha çok şımartılabilirler. Yeni bir kardeş olduğunda ilk çocuklar “tahtlarının” sarsıldığını hisseder. Kendilerine yeni bir rakip gelmiştir. Ya yeni rakiple otoritesini koruma savaşına girerler ya da yardımcı ebeveyn rolünü üstlenirler.

Ortanca çocuklar genelde ailede çok görülmeyen çocuklardır. Bu durum kendilerini diğer kardeşlerinden daha önemsiz olduklarına dair inanç geliştirmelerine sebep olabilir. Kendilerini iki kardeş arasında sıkışmış olarak tanımlayabilirler. Ailelerinde dışlandıklarından ilgiyi dışarda arayabilirler. Bu sebeple, dışa dönük olurlar. Sosyal kişilerdir. Ek olarak, adaleti arama konusunda da hassas kişilerdir.


Son çocuklar ise, her daim evin en büyümeyenidir. Kardeşler arasında en çok şımartılanıdır. İlgi almaya alışıklardır ve hayatları boyunca bu ilgiyi görmek isterler. Doğduğu andan itibaren ailesinin sevgisini büyük kardeşle paylaştığından, büyük kardeşle rekabet içerisinde olabilirler.


Tek çocuklar konusunda, Adler daha dikkatli olmanın altını çizer. Tek çocuklar, ailenin tüm ilgi ve sevgisini üzerinde hissetmeyi sever. Bazen paylaşmayı ve işbirliği yapma konusunda geri kalabilirler. Ailenin beklentisi tek çocuklarda daha yüksek olabilmektedir.


Alara Candan Yağcı


11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare

Kommentare konnten nicht geladen werden
Es gab ein technisches Problem. Verbinde dich erneut oder aktualisiere die Seite.
bottom of page