top of page

İlişkin Güvenli Değilse Ne Yapabilirsin?

Flört şiddeti konusunu noktalarken belki de en az bahsedilen kısmına yer vererek kapanışı yapmak istedim.


Sevgilinden farklı fikirlere, isteklere, önceliklere sahip olabilirsin. Her ilişkide farklılıkların ve anlaşmazlıkların olması doğaldır.


Önemli olan bunları nasıl çözdüğünüzdür.


Eğer bir farklılık ya da anlaşmazlık karşısında herhangi bir şiddet türüyle karşılaşıyorsan, güvenli ve eşit bir ilişki kurmak için şunları yapmayı deneyebilirsin:


Şiddeti tanıman ve şiddet için kendini sorumlu görmemen çok önemli.


Şiddetin sorumlusu sen değilsin!


Şiddeti normal bir davranış olarak kabul etmemen çok önemli. Aklından “Bunu hak ettim”, “Herkesin sevgilisi böyle davranıyor” gibi düşünceler geçebilir.


Kendinden şüphe etme! Unutma, haklı şiddet yoktur!

Sevgilinin, şiddeti bir problem olarak görüp görmediğini araştır. Sevgilin seninle güvenli ve eşit bir ilişki kurmak için çabalıyor mu? Şiddetsiz bir ilişki kurmak için işbirliği yapıyor mu?


Güvenli ve eşit bir ilişki kurmak için kurallar koyarak sınırlarını koruyabilirsin. Kuralları koymak, hangi tür davranışları kabul etmeyeceğini söylemek ve bu kurallara uymadığında ondan uzaklaşmak ya da ayrılmak senin güvende olmanı sağlayacak bir adımdır. Bu sayede şiddetsiz, güvenli, eşit ilişkiler kurabilirsin.


Herhangi bir şiddet türüyle karşı karşıya kalıyorsan, şiddet durmadan güvende olamazsın. Sevgilin şiddeti bir problem olarak görmüyorsa ve şiddeti durdurmak için herhangi bir adım atmıyorsa, ilişkiden uzaklaşmalısın. Onu değiştirmeye çalışma. Unutma, şiddeti durdurmak onun sorumluluğu. Eğer o şiddeti durdurmazsa, şiddet artarak devam edecektir. Kendini korumalı ve ilişkiden çıkmalısın.


Sevgilinden ayrılmayı düşündüğünde “Bana çok iyi davrandığı oluyor”, “Her zaman böyle sinirli değil”, “Aslında beni çok seviyor” gibi düşüncelere kapılabilirsin. Yalnız kalmaktan korkuyor olabilirsin. Daha önce ayrılmayı deneyip onu affetmiş olabilirsin. Onun istediği gibi biri olmaya çabalıyor olabilirsin. Onunla ileride çok iyi bir ilişki kurabileceğini umut ediyor olabilirsin. Bu durumda şiddet döngüsüne girmişsin demektir.


Unutma, şiddet varsa, sevgi yoktur.

Alara Candan Yağcı


Kaynak: Mor Çatı2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page